סוגי הדבקים

מבחינים בין שלשה סוגי דבקים כאשר לכל לקבוצה ייעוד ומטרות שונות:
1. דבק צמנטי (C)
2. דבק תחליבי (D)
3. דבק שרף (אפוקסי) בראקציה (R)

1. דבק צמנטי (C)
הדבקים על בסיס צמנט הינם הדבקים השכיחים ביותר ליישום של ריצופים וחיפויים. התאמת סוג הדבק נקבעת לפי ייעוד משטח הריצוף: תנועה קלה, תנועה בינונית ותנועה כבדה, כמפורט להלן.

א. תנועה קלה
אזורים שעיקר התנועה בהם היא תנועת הולכי רגל, תוך שימוש בעגלות בעלות גלגלים עם צמיגים רכים. מבני מגורים, משרדים, בתי ספר וגני ילדים.

ב. תנועה בינונית
אזורים בעלי תנועה כבדה יותר כמו סופרמרקטים וקניונים (למעט אזורי פריקה וטעינה), אולמות ייצור לתעשייה קלה, אולמות אירועים, בתי חולים, בתי נתיבות, מטבחים תעשייתיים.

ג. תנועה כבדה
אזורים שיש בהם תנועת רכב גלגלי ותנועה כבדה של עגלות עם גלגלי פלדה או פוליאמיד (גלגלים קשיחים) ושנעשות על גבי המשטח פעולות של גרירה וטלטול של חלקי של חלקי מתכת, מעבר מלגזות וכו'. כגון- אזורי פריקה והעמסה, תעשיה כבדה, מחסנים.

קבע התקן כי באזורי תנועה קלה יהיה שימוש בדבקים בעלי תכונות מסוימות, כל הדבקים מכל הסוגים המיועדים לתנועה קלה מסומנים בספרה 1.למשל C1 מסמן דבק צמנטי המיועד להדבקת אריחים באזורי תנועה קלה, בעוד שבאזורי תנועה בינונית יסומנו הדבקים בספרה 2. למשל דבק שרף בריאקציה לאזור המוגדר תנועה בינונית יסומן R2.


אנו מבחינים בין שני סוגי התקשרות (ההתקשרות בין האריח לתשתית) בדבק: 

1. דבק בהתקשרות רגילה -
הדבק בהתקשרות  הרגילה זמן הייבוש שלו ארוך יותר (מגיעים לחוזק המרבי לאחר כמה ימים כ 5-7 ולחוזק המוחלט תוך 28 יום).

2. דבק בהתקשרות מהירה -
הדבקים מהירי ההתקשרות זמן הייבוש שלהם הוא מהיר (מגיעים לחוזק המירבי לאחר כ24- שעות ולחוזק המוחלט תוך 28 יום).

מפרט עבודה ריצוף פנים בהדבקה


2. דבק תחליבי (D)
הדבק התחליבי (תחליב הוא תערובת של נוזל בפיזור של טיפות קטנות בתוך נוזל אחר שאינם מסיסים אחד לשני) הינו דבק משחתי גמיש במיוחד המיועד להדבקת ציפויים על גבי קירות כגון: קרמיקה, חרסינה, שיש, ע"ג משטחים אנכיים פנימיים בלבד בהם דרושה גמישות גבוהה במיוחד, בעיקר על גבי לוחות בעלי דפורמציה (עיוות) קיצוניים כגון לוחות גבס, צמנט בורד, או במקומות בהם יישנה ויברציה (חדרי טורבינה, חדרי מנוע).
אנו ממליצים להשתמש בדבק תחליבי ליישום אריחי קרמיקה ע"ג קירות גבס, שימוש המונע התנתקות האריחים מהלוח שהדופן החיצונית שלו היא קרטון. 

 
3. דבק שרף (אפוקסי) בראקציה (R)
השימוש בדבקים על בסיס אפוקסי יעשה רק במקומות בהם קיימים מצבי שירות מיוחדים או אגרסיביים במיוחד (מפעלי מזון, כימיקלים), הדבקה על תשתיות בלתי סופגות (מתכת, זכוכית) הדבקה בין חומרים שקיים בינם שוני גדול במקדמי ההתכווצות וההתפשטות.

 

כל סוגי הדבקים מקבלים מיון נוסף:
1 דבק רגיל
2 דבק משופר
F דבק מהיר התקשרות
T דבק עם החלקה מופחתת. (ביישום של חיפויים האריח פחות "גולש")
E דבק עם זמן חופשי מוארך. (לאחר שהאריח הונח עדיין נתן לשנות ולתקן את מיקומו)

פירוט דבקים – מיון וכינוי

 
לקביעת פגישה עם מומחה ללא התחייבות