קבלת המראה הסופי של האריח - זיגוג או כיסוי

הוספת חומרים על ה"ביסקוויט" מתוך מטרה לקבל את התוצאה הרצויה לאריח. תהליך זה מכונה  כיסוי או "זיגוג". בשלב זה יש מספר שיטות ייצור (ציפוי האריחים) שכל אחת מהן תוביל לסוג  אחר של אריח , של מראה ושל התנהגות בתנועה על פני האריח. גם החומרים שנוספו על פני האריח מהווים תערובת ולא תרכובת וכמו כן הכמות על כל אריח שונה ו/ או לא זהה לחלוטין מבחינת ההרכב הכימי.

תהליך הזיגוג או הכיסוי של האריח מורכב מ – 2 תהליכים

  1. ערבוב הגוונים במיכלים נפרדים.
  2. העברת הגוונים בצינורות לקו הייצור.

 

כאמור תהליך "הכיסוי" של האריח נגזר מאופי המוצר ותהליך הייצור והוא קובע את אופי האריח וכן את "התנהגותו" כמשטח מתפקד. אנו נתמקד בשני סוגים (טיפולוגיות) של הכיסוי 

  1. אריחים מזוגגים
  2. אריחים לא מזוגגים

א. אריחים מזוגגים -  Glazed Tiles

תהליך הזיגוג נועד לתת לאריח את מראהו הסופי והייחודי (מט/ מבריק, דמוי אבן/ מודרני, גוון האריח ועוד מגוון רחב של אופציות). התהליך בעיקרו דומה לכל סוגי הגימור של אריחים מזוגגים לאחר תהליך הוספת החומר המקשר (Engob) האריח עובר אל התחנה/ התחנות בו הוא מקבל את הזיגוג הקובע את מראהו הסופי.

למעשה, תהליך הזיגוג יוצר מצב בו האריח מורכב מ – 2 חלקים:

  1. (*) בסיס האריח ("ביסקוויט") – המהווה את חלקו המכריע של האריח.
  2. (*) הזיגוג – זהו כיסוי בעל עובי מיקרוני.

תהליך הזיגוג דומה בעיקרו לתהליך בשיטת הדפוס כאשר ישנן מספר שיטות מהותיקות יותר לשיטות המתקדמות יותר. העיקריות שבהן:

1. שיטת הרשתות 
הרשתות מכילות את מראה האריח הצפוי. במקור, הייתה תחנת עבודה ("רשת") אחת ולפיכך האריחים היו דומים זה לזה. עם הזמן, הוספו תחנות עבודה. עובדה זו , לצד אפשרויות של שינוי מיקום הרשתות בתוך כל תחנת עבודה, תרמו למראה של אריחים עשירים ומגוונים יותר. 

           

 

2. שיטת הגלילים (Rotocolor)
מראה האריח מוצמד אל גליל/ גלילים. המטרה הינה ליצור עושר רב של אריחים כיון שהאריח העובר במסוע "פוגש" את הגליל בכל פעם בנקודה אחרת (עקב העובדה שיש פער בין היקף הגליל למידות האריח). גם כאן, ניתן להשיג עושר רב יותר של אריחים ככל שיש תחנות עבודה רבות יותר.

 

 

3. טכניקת Inject – "דיגיטלית"
מדובר במכונה המבוססת על טכנולוגיה מתקדמת ביותר המבטיחה אריחים בעלי מראה שונה זה מזה. המכונה מופעלת על ידי מערך מחשוב מתקדם שתפקידו להזרים חומרים במינונים משתנים על פני האריחים מתוך מטרה לקבל את המראה השונה של כל אריח, כפי שמקובל בחומרים טבעיים. איכות הטכנולוגיה כה גבוהה שלא ניתן להבחין בין אריחים טבעיים לאריחים תעשייתיים.

 

ב. אריחים לא מזוגגים – Unglazed Tiles  

תהליך הייצור של אריחים אלה נבדל משיטת הייצור של אריחים מזוגגים. בעוד שתהליך הזיגוג יוצר חומר בעל שני מרכיבים שונים, שיטת הייצור של אריחים לא מזוגגים יוצרת אריחים  "אחידים"; אם עקב העובדה שיש אריחים ללא כיסוי ואם עקב העובדה שבאריחים בהם יש "כיסוי" , הרי שהוא הופך לחלק בלתי נפרד מהאריח מעין "גוף אחד". עובדה זו הינה בעלת משמעות מכרעת על אופי האריחים כמשטח מתפקד.

קיימות שיטות שונות של ייצור אריחים לא מזוגגים ובהתאם, שיטת "כיסוי" האריחים

1. אריחים לא מזוגגים ללא כל "כיסוי" – Full Body

א. אריחים אחידים 

אריחים לא מזוגגים שתכולת החומר שלהם זהה לאורך כל הגוף. זהו מקור השם Full Body.
 קיימים שני סוגי החומרים האופייניים ביותר לסוג מוצרים זה

(*) אריחים בסיסיים מנוקדים הנקראים בעגה המקצועית  S&P ("מלח ופלפל" בגלל מראם).

  

 

(**) אריחים בעלי גוון אחיד לכל אורכם המכונים Mono Color או Tinte Unite

   

תהליך הייצור הינו פשוט, יחסית, ובתום תהליך ערבוב החומרים הם מוזנים לתבנית, נכבשים ועוברים אל התנור.                                                            

ב. אריחים המדמים אבן טבעית– Technological Stones®
מדובר בטכנולוגיה ייחודית המוגנת בפטנט רשום. טכנולוגיה זו מחקה בתהליך ייצור תעשייתי, את המוצר הטבעי באופן הקרוב ביותר. ניתן לראות לאורך כל עובי האריח את הגידים והמרקם כפי שהם על פני האריח וכפי שחומר טבעי מתנהג בדיוק. התוצאה הינה שכל אריח שונה ממשנהו. מדובר בטכנולוגיה יקרה מאוד ולפיכך מחירי האריחים מרקיעי שחקים. שיטת Technological Stones® הינה של חברת Iris Ceramica מאיטליה. כאמור יש חברות נוספות המיישמות שיטות דומות (אך לא זהות) מתוך מטרה להשיג תוצאה קרובה ככל האפשר לשיטה זו.  

 

2. אריחים לא מזוגגים  עם "כיסוי"
אריחים לא מזוגגים עם "כיסוי" בנויים מ – 2 מרכיבים הנחשבים חלק אחד: 

(*) החומר הבסיסי
(*) חומר הכיסוי (בעל מאפיינים שונים מהזיגוג שעל אריחים מזוגגים)

 

א. אריחים בעלי כבישה כפולה – Double Charge
תהליך ייצור ייחודי לפיו הבסיס של האריח נכבש, הוא עובר לתחנה אחרת הממוקמת לפני המכבש. בתחנה זו מוסיפים את החומר הייחודי המהווה את הכיסוי של האריח באופן אקראי כדי ליצור אריחים שונים זה מזה. האריח, כולל חומר הכיסוי, עובר כבישה נוספת ומכאן עובר האריח על מסוע לתנור ללא כל פעולה נוספת בדרך. תהליך הייצור בו החומר מוזרק באופן אקראי יוצר תוצאה לפיה כל אריח שונה ממשנהו. גם ההבדלים בין סדרות הייצור עלולים להיות קיצוניים.

 

ב. ייצור בשיטת החדרת המלחים ("Soluble Salt") 
על פי שיטה זו מחדירים חומרים כימיקלים ("מלחים") החודרים אל הנקבוביות שעל פני האריח ובמהלך השריפה משנים את הרכבם הכימי ומעניקים לאריח עושר ניכר. גם בשיטה זו, נוצרים הבדלים במראה שבין אריח לאריח. החדרת המלחים נעשית לאחר תהליך הכבישה ובהיבט זה היא חריגה מתהליך הייצור של מוצרים לא מזוגגים (כפי שפורט לעיל, תהליך "כיסוי" האריחים הלא מזוגגים נעשה או במהלך של כבישה אחת או במהלך של שתי כבישות כאשר לאחר הכבישה הראשונה קיים תהליך של כבישה שנייה). יחד עם זאת, נהוג לראות באריחים אלה כאריחים לא מזוגגים כיון שתהליך הייצור איננו יוצר זיגוג בהיבט הטכני ובמאפייני הייצור כפי שהדבר נעשה באריחים מזוגגים.

לקביעת פגישה עם מומחה ללא התחייבות