תקן 4004 - חומרי הדבקה

1. כללי

תקן ישראלי מס' 4004 פורסם בחודש יוני 2002. תקן זה מאמץ את התקן האירופי מס' 12004. תקן זה גם החליף מספרט מפרטים (מפמכ"ים) שהיוו הנחיות של מכון התקנים לגבי ההיבטים השונים של נושא הדבקים. התקן כולל 9 פרקים והדבר מעיד הן על מורכבות הנושא והן על ההיקף הרב שהוקצה לנושא בתקינה האירופאית ובעקבותיה, בתקינה הישראלית. 

הפרקים השונים בתקן
פרק 1 - דבקים לאריחים: הגדרות ודרישות
פרק 2 - דבקים לאריחים: לוח בטון לבדיקות
פרק 3 - דבקים לאריחים: קביעת הזמן החופשי
פרק 4 - דבקים לאריחים: קביעת ההחלקה על קיר מאונך
פרק 5 - דבקים לאריחים: קביעת כושר ההרטבה
פרק 6 - דבקים לאריחים: קביעת חוזק ההידבקות במתיחה של דבקים צמנטיים
פרק 7 - דבקים לאריחים: קביעת עיווי רוחבי של דבקים צמנטיים ושל חומרי מילוי למשקים
פרק 8 - דבקים לאריחים: קביעת חוזק ההידבקות בגזירה של דבק תחליבי
פרק 9 - דבקים לאריחים: קביעת חוזק ההידבקות בגזירה של דבקי שרף בריאקציה

 

2. מטרת התקן

הצלחת יישום האריחים שבחרנו לריצוף תלויה באופן הדוק באיכות ובהאמת חומרי ההדבקה, ותלוי בכמה פרמטרים שהעיקריים בהם: סוג האריח, סוג הדבק, סוג התשתית, השפעות מכאניות (מעבר משאות, התנגשות ונגיפת גופים וכו'), תנאי מזג האוויר בזמן העבודה וכלל ההשפעות התרמיות (שמש ישירה, מחזורי חום/ קור), אפילו באקוסטיקה יש להתחשב. המאפיינים של חומרי ההדבקה נועדו לספק עמידות טובה במאמצים שבהם אמורה הרצפה לעמוד. 

הקפדה על דרישות התקן יחד עם הוראות יצרן הדבקים הן ערובה להצלחה!
 

3. חלות התקן

תקן זה חל על כל הדבקים לאריחי קרמיקה (והפורצלן) וכן לפסיפס קרמי או זכוכיתי המשמשים להתקנה פנימית וחיצונית של אריחים על קירות ורצפות.
 

4. הנחיות עיקריות

להלן נפרט את עיקרי ההנחיות המובאות בתקן. הן בגלל מורכבות הנושא והן בגלל ההיקף הרחב של התקנים. חובה להתייעץ עם מומחה בנושא על מנת לקבל מפרטים מתאימים לכל אזור ולכל משטח. 
הדבק יושם תמיד בסירוק (המסרק הוא מרית משוננת או בשפת בעלה המלאכה "מאלג'") - שיטה בה משתמשים להנחת אריחים על גבי משטח שטוח, גודל שיני המרית המשוננת יקבע את עובי שכבת הדבק הרצויה. משטח התשתית יהיה תמיד מישורי ונקי, לרבות משאריות אבק. אנו מבחינים בין חומרים לריצוף, חומרים לחיפוי (רצפה וקירות) פנים וחוץ. עובי שכבת הדבק תהיה לא פחות מ-3 מ"מ ולא יותר מ-10 מ"מ. 


לאור חשיבות הנושא, פירטנו באתר זה הנחיות ליישום:
א. על תשתית בטון ובהדבקה
ב. על חול מיוצב

לפירוט סוגי הדבקים - לחץ כאן

לקביעת פגישה עם מומחה ללא התחייבות